Aktuálne informácie o COVID-19 a diagnostických metódach podporujúcich jeho stanovenie

Aktuálne informácie o COVID-19 a diagnostických metódach podporujúcich jeho stanovenie

Informácie o COVID-19

COVID-19 je infekčné ochorenie spôsobené nedávno objaveným koronavírusom SARS-CoV-2. Jedná sa o nový kmeň koronavírusu, ktorý doteraz nebol detegovaný u ľudí.

Na konci decembra 2019 čínske orgány verejného zdravia informovali o niekoľkých prípadoch akútneho respiračného syndrómu v meste Wu-chan, provincie Chu-pej v Číne. Čínski vedci identifikovali nový koronavírus ako hlavného pôvodcu ochorenia. Počiatočné ohnisko vo Wu-chane sa rýchlo rozšírilo a ovplyvnilo ďalšie časti Číny. Prípady boli čoskoro zaznamenané aj v niekoľkých ďalších krajinách. Od tej doby boli pozorované ďalšie ohniská a skupiny nakazených v Ázii, Európe, Austrálii, Afrike a Amerike.

Koronavírus možno testovať preukázaním jeho prítomnosti v nosohltanovej sliznici alebo stanovením protilátok proti koronavírusu v tele. Pri výbere testu a najmä pri interpretácii jeho výsledku je potrebné starostlivo zvážiť výhody a obmedzenia jednotlivých metód. U symptomatických pacientov je prvou voľbou molekulárny test na koronavírus zo vzorky z nosohltana. Avšak, negatívny výsledok molekulárneho testu na COVID-19 nevylučuje úplne koronavírusovú infekciu. Testy na protilátky zo vzorky krvi pomáhajú pri diagnostike hlavne v prípadoch u pacientov s dlhodobými respiračnými ťažkosťami. Pozitívny výsledok testu na protilátky proti koronavírusu môže byť potvrdený pomocou doplňujúcej metódy, ktorá zvýši spoľahlivosť výsledku. Avšak, imunitu voči koronavírusu alebo jej trvanie však nemožno priamo vyhodnotiť na základe testu na protilátky.

Click here to open
Click here to open

Informácie o ďalších markeroch nájdete tu.


Literatúra